Блог РЦМК вчителів української мови та літератури Кам'янсько-Дніпровського району

Мово - Берегине, ніби поклик долі,

Моє натхнення, дум стрімкий політ.

Я йду із нею по життєвім полі,

Й не зраджу їй ніколи у житті


Доброго дня!
Завдячуємо, що Ви зацікавились нашим блогом.
Щиро раді, якщо розміщена інформація буде корисною для Вас.






Інформація про сайт

 Доброго дня!
Завдячуємо, що Ви зацікавились нашим блогом.
Щиро раді, якщо розміщена інформація буде корисною для Вас.

Автори сайту:
Бондарчук Тетяна Миколаївна
Липа Тетяна Леонідівна

Вас вітає наша школа!






Назва блогу:

Берегиня   
Прекрасним і ніжним словом назвали наші пращури жінку, що стоїть у витоків нового життя, плекає і зміцнює його "берегиня". У цьому слові влучно відбилося її божествене призначення, найперша і найголовніша суть.
  У сиву давнину берегинею наші прадіди називали богиню, що берегла їх від усякого лиха і дарувала добро. Згодом вони так стали називати жінок, які берегли і підтримували домашнє вогнище, були своє-рідним покровом усьому родинному колу. Доньки України славилися своєю охайністю, співучістю, надзвичайною красою і високим почуттям гідності. Мене завжди вражала постать легендарної бланки - захопленої турками дівчини, яка згодом стала дружиною султана. Весь світ її знає на ймення Роксолана, і весь світ захоплюється її незвичайною долею. Не дивно, що  Україна вже кілька століть пишається своєю видатною дочкою, бо вона - виразне і яскраве втілення всіх українських жінок. (До речі, роксолани - це племена, які після скіфів населяли наші землі. Україну деякі іноземці теж називали Роксоланією). 
  Мої співвітчизниці завжди вражали чужинців своєю освіченістю і здатністю до творчої праці. Та особливу повагу викликала їх незалежність, та суто українська риса характеру, яка є провідною для всієї нації. Я переконана, що сама історія заклала в їх характер і виплекала цю рису: життя в умовах прикордонної нестабільності, коли чоловіки часто залишали домівки, виробило у жінок гордість і самостійність. Так і закрипилось у народі: "Жінка за три кути хату тримає, а чоловік - за один".
  А ще народна мудрість стверджує: "Немає кращого друга, як вірна подруга", "Господиня в дому - покрова всьому". Та насамперед жінка - це берегиня роду, турботлива і ласкава мати. Якою ніжністю озивається в душі її образ, якими тільки чарівними словами її не називають! "Ненечка", "матуся", "матінка"... Тільки біля її серця, під її крилом, на її долонях добре й затишно: вона і пожаліє, і захистить, і розуму навчить. Слово нені й лікувало, і привертало сили після хвороби, і захищало від злих сил, і надавало наснагу з першої хвилини мого життя. Недарма у народі говорять: "матирина молитва із дна моря виймає". Я думаю, що найсвятіше у кожній людині - це її мати. А ще - рідна земля, яку я теж назвав би берегинею, бо вона, як і матуся, завжди поруч зі мною; стоїть на сторожі моєї совісті і вчинків. Чи не з цієї причини брали з собою у далеку путь, у важкі випробування жменьку рідної землі, сподіваючись на її силу святої захисниці? 
  На жаль, ми так мало і так рідко бережемо наших любих берегінь, зручно влаштувавшись під їх турботливим доглядом. І лише інколи охопить серце ніжність, налинуть почуття, захочеться обійняти, захистити матусю. Схвильований, підійдеш до неї, а вона раптом випередить: "Що тобі, синку? У тебе все гаразд? Нічого не болить? Нічого не трапилось?" І скільки любовій турботи у її очах!...